Slovenské futbalové Kocúrkovo. Kluby majú dlhy, ale aj licencie. Je za tým protekcia?

Autor: Peter Hollý | 5.3.2015 o 21:21 | Karma článku: 4,13 | Prečítané:  935x

Slovenský futbal. Spojenie, ktoré u mnohých športových fanúšikov vyvoláva úsmev, iróniu, hnev či ťažkú apatiu.

Slovenský futbal. Spojenie, ktoré u mnohých športových fanúšikov vyvoláva úsmev, iróniu, hnev či ťažkú apatiu. Od rozdelenia federálnej ligy ide totiž náš futbal dolu kopcom a to svižným voľným pádom. Zbytočne sa budú najvyšší zväzoví funkcionári búchať do hrude čo sa všetko podarilo, urobilo, dosiahlo. Sporadické úspechy reprezentácie, postup klubov do Ligy majstrov alebo Európskej ligy či zmodernizovaných zopár štadiónov za viac ako 20 rokov fungovania samostatného Slovenska sú iba omrvinkami toho, čo všetko sa za jednu sezónu odohrá v zahraničí, čo všetko sa dá vyhrať, kde všade by sa slovenský futbal mohol zviditeľniť, čo všetko sa dalo a malo urobiť.

Najmä na domácej scéne je to z roka na rok horšie. Stačí sa pozrieť na prvú ligu, čo by mala byť výstavná skriňa nášho futbalu. Hrôzostrašné štadióny a ich zázemie, úroveň zápasov, smiešne ligové návštevy, kde už pri účasti dvoch tisícok fanúšikov otvárajú na zväze aj v kluboch oslavné šampanské. No hlavne finančná situácia klubov je alarmujúca. Dlhy, dlhy a ešte raz dlhy. Každý rok, každú sezónu sa hráči aj tréneri sťažujú na nedodržiavanie zmluvných vzťahov, na nevyplatené prémie, výplaty.

Napriek tomu Únia ligových klubov (ULK), čo je riadiaci orgán najvyššej futbalovej súťaže na Slovensku, stále a stále udeľuje klubom licencie. Aj napriek tomu, že kluby si neplnia svoje povinnosti. Čo naznačuje aj oficiálny dokument SFZ

http://www.futbalsfz.sk/fileadmin/user_upload/Dokumenty/Licencny_system /20141201_Udelovanie_licencii_na_licencnu_sezonu_2014-15.pdf.

Čiže ide o Klubový licenčný systém SFZ pod názvom Licenčné konanie pre vstup do klubových súťaží UEFA a Fortuna ligy súťažného ročníka 2014/2015. Úvod záverečnej časti, ktorú predložili Milan Vojtek, manažér klubového licenčného systému a Juraj Obložinský, predseda POLK a LcK SFZ nepotrebuje komentár. „Ukončený licenčný cyklus považujeme z viacerých aspektov klubového licenčného systému za skôr horší. Nemožno však povedať, že by sa naň kluby pripravili horšie ako na predchádzajúce licenčné konania. Úroveň a výpovedná hodnota ich dokumentácie bola vo väčšine prípadov dobrá, kluby stopercentne dodržali aj všetky dôležité termíny licenčného konania. Na posúdenie licenčného cyklu teda najviac vplýva nedobrá finančná situácia klubov.“ Celu správu, ktorá má viacero zaujímavých, prekvapujúcich a šokujúcich bodov si môžete prečítať na stránke

http://www.futbalsfz.sk/fileadmin/user_upload/Dokumenty/Licencny_system/20141201_Udelovanie_licencii_na_licencnu_sezonu_2014-15.pdf

Alibizmus, kompromisy, výnimky, čo sú barličky zväzových funkcionárov, ktoré ak by neboli, nemohli by licenciu dostať MFK Košice či Dukla Banská Bystrica. Oba kluby majú totiž stále chronické problémy s finančnými kritériami licenčného konania (nekompletné dokladovanie záväzkov, chýbajúce potvrdenia zamestnancov a hráčov, nedostatočne pripravené finančné informácie do budúcnosti, nekompletná doplňujúca finančná informácia). Ešte 29.4.2015 nedostali oba kluby licenciu.

Dôvody neudelenia licencie boli u klubov rovnaké - nesplnenie požiadaviek finančných kritérií (nedostatočné preukázanie neexistencie záväzkov po splatnosti voči iným klubom z transferov, voči bývalým trénerom a hráčom, nekompletnosť finančnej licenčnej dokumentácie). Ale nie nadlho. Na základe odvolania a dokladovania nových skutočností dostali B.Bystrica aj Košice licenciu. Pri prerokovaní odvolania MFK Košice Odvolací orgán licenčného konania (OOLK) dokonca aj napriek opačnému stanovisku v podkladovej správe predsedu POLK a M-KLS. OOLK aj tak rozhodol odvolaniu klubu vyhovieť a udeliť mu licenciu. To je ale krásne Kocúrkovo...

Oba kluby by tým pádom mali mať všetko v poriadku. Asi preto ešte v priebehu jesene začali presakovať informácie, že v B.Bystrici aj v Košiciach sú vážne finančné suchoty a dlhy. Asi preto napísali hráči oboch mužstiev otvorené listy o ich katastrofálnej situácii. Asi preto sa objavili informácie, že klub Dukla B.Bystrica má dlhy údajne vo výške takmer 8 miliónov EUR –http://deniky.csmweb.net/index.php?page=season&id=3721.

Asi preto nedostali hráči MFK Košice zmluvne zaviazané výplaty a prémie za obdobie šiestich až siedmych mesiacov a dokonca ani nedostali prémie za víťazstvo v Slovenskom pohári –http://sport.aktuality.sk/c/184163/kosicki-futbalisti-nevideli-poriadnu-vyplatu-polroka/.

Najkrajšie a najčarovnejšie na celej situácii v B.Bystrici je to, že majiteľom klubu je Ján Kováčik. Prezident Slovenského futbalového zväzu. Že predsedom ULK a viceprezidentom SFZ je Ivan Kozák, ktorý na jar 2014, kedy sa rozhodovalo o udeľovaní licencii, bol športovým riaditeľom MFK Košice. To je ale asi iba zhoda okolností... Čo dodať. Nič. Realitu vidí každý, iba na Trnavskej ceste 100 asi nikto... Aj preto sa slovenský futbal stále motá v začarovanom kruhu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

ŠPORT

Sagan na MS: má dva tituly, ale raz ho zradil žalúdok

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.


Už ste čítali?