O nástrahách adolescentnej politiky Igora Matoviča

Autor: Peter Hollý | 29.3.2015 o 22:32 | Karma článku: 9,62 | Prečítané:  2863x

Za viac ako 20 rokov samostatnosti sa u nás ako huby po daždi objavili rôzne subjekty, ktoré sa správali a správajú ako chrobák Truhlík. Všetko vedia, všade boli, od všetkého majú kľúče. Demagógia, populizmus, hra na city a emócie sú väčšinou ich pracovnou metódou. Veď nespokojných a nahnevaných ľudí je u nás stále viac ako dosť a práve medzi nimi sa usilujú loviť politickí Truhlíci.

Zoberme si poslednýprieskum agentúry Polis Slovakia. Ak by boli parlamentné voľby v marci, z víťazstva by sa tešila strana Smer-SD so ziskom 37,7 percenta hlasov. Druhé miesto by obsadila strana Sieť s 9,3 percentami. Hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) by skončilo na tretej priečke s 8,8 percentami. Osem percent majú Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) a Most-Híd. Do Národnej rady by sa dostala aj Slovenská národná strana (SNS), ktorú by volilo 6,2 percenta voličov.

Každá strana, ktorá by podľa tohto prieskumu vstúpila do parlamentu, reprezentuje nejakú myšlienku, program a hodnoty. Výnimkou je iba OĽaNO, ktoré nereprezentuje nič, okrem rozmarov nevyspytateľného žongléra Matoviča.

Smer, aj keď vieme, že kradne, je sociálna demokracia, a keď už nič iné, tak mu môžeme otrepávať o hlavu, že oligarchický spôsob jeho vlády je nezlučiteľný s ľavicovými hodnotami.

O KDH platí takmer to isté, čo o Smere, len v pravicovo-konzervatívnom garde. Vieme, čo reprezentuje, vieme, čo sľubuje a za čím stojí a opäť sa máme čoho chytiť, keď chceme tejto strane vystaviť vysvedčenie. Jednoducho je z čoho robiť odpočet.

Most-Híd a SNS sú takisto etablované strany, obe majú nejakú ústrednú myšlienku, na ktorej sú postavené. Môžeme s nimi nesúhlasiť či súhlasiť, rovnako ako pri ostatných stranách im môžeme veriť či nie. Ale jedno je úplne zrejmé, sú to politické zoskupenia s jasnou štruktúrou, uchopiteľným programom a každý, kto sa zaujíma o politiku, vie, čo sa od nich dá očakávať.

Ale čo vlastne ponúka OĽaNO okrem rozmarov Igora Matoviča? Áno, Fico, Figeľ, Bugár, oni všetci sa už stihli viac alebo menej zdiskreditovať, no každý z nich už ukázal aj to, že má akú-takú schopnosť riadiť štát, niesť zodpovednosť a skladať účty. Ale viete si predstaviť Matoviča ako ministra? Viete si predstaviť Matoviča ako predsedu parlamentu? Viete si nebodaj predstaviť Matoviča ako premiéra? Čo ponúka Matovič okrem kabaretnej šou odetej do populárnej a populistickej rétoriky boja proti korupcii?

Matovič nechce vládnuť. Nie preto, lebo je skromný, netúži po moci alebo preto, že on chce „tých hore“ iba kontrolovať. Nie, v skutočnosti je to tak, že Matovič chce byť pri tom, čo sa volá politika, ale bez zodpovednosti, a preto jediné, čo môže ponúknuť, je kabaret jeho osobných rozmarov na adolescentnej úrovni.

Rád poučuje iných, ale sebe zrkadlo nikdy nenastaví. Aj Sieť, ktorá síce nie je tradičná politická strana, ale takých je dnes plná Európa, má aspoň ako tak vyprofilovanú stredo-pravú orientáciu, má program, víziu, aj keď jej vodca Procházka nie je práve najdôveryhodnejší. V každom prípade aj v prípade Sieťe vieme, čo sľubuje a čo jej teda môžeme vyčítať, že nesplnila, ak sa dostane k moci. Ale OľaNO a Matovič? Ako už bolo povedané. Všetko vie, všade bol, od všetkého má kľúče.

Budúce voľby budú do istej miery aj referendom o Smere. Tiež budú niečo ako osudová previerka stavu slovenskej pravice, no zároveň budú aj testom voličskej zrelosti. Obstáť v nej môžeme len vtedy, ak svoju frustráciu z politiky nebudeme ventilovať voľbou kabaretu Igora Matoviča, ktorý okrem svojej osobnej nezrelosti tejto krajine neponúka vôbec nič. Jeho antikorupčná rétorika je síce pekná vec, ale stále sú to len reči. Navyše veľmi adolescentné reči a každý, kto si aspoň trochu váži svoj intelekt, by si mal rozmyslieť, či sa nimi nechá obalamutiť.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

ŠPORT

Sagan na MS: má dva tituly, ale raz ho zradil žalúdok

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.


Už ste čítali?