reklama

Ficov zápal pre podporu športu je podozrivý

Situácia okolo nového futbalového štadióna v Bratislave je z týždňa na týždeň zábavnejšia. Evidentne sa zvolebnieva. Do hry o významnú skupinu voličov totiž vstúpili Smer a pod vedením premiéra Fica vlastne celá vláda.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

Len v pondelok podnikateľ Ivan Kmotrík medializoval informácie, že už ho prestala baviť fraška, ktorá sprevádza jeho aktivity pri výstavbe futbalového štadióna. Oznámil, že v projekte nechce ďalej pokračovať. Hodenú rukavicu expresne rýchlo zdvihol pán premiér. „Keďže pán Kmotrík, ktorý stojí ako majiteľ za Slovanom Bratislava, oznámil, že sa ďalej nemieni angažovať vo výstavbe Národného futbalového štadióna, myslíme si, že je potrebné prijať rázne rozhodnutie. Vláda SR ide do toho. To znamená, že preberáme na seba zodpovednosť a sme pripravení vytvoriť všetky podmienky - finančné, technické, personálne - na to, aby na Slovensku Národný futbalový štadión v Bratislave vznikol,“ povedal Róbert Fico.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dobré ráno. To ako doposiaľ o jame na Bajkalskej páni z úradu vlády nevedeli, alebo im to niekto pri exhibičných celoslovenských výletoch po mini ihriskách zabudol pošepkať? Desať mesiacov pred voľbami je to v skutku zaujímavá taktika a hra na ľudovú strunu. Zaujímavá a klasicky slovenská je aj druhá strana mince. Keď nedáš je zle, keď dáš, je ešte horšie. Keď si úspešný podnikateľ a ideš za vlastné postaviť futbalový štadión, všetci kričia - pozor, tu to smrdí podvodom! Keď to neurobíš, počúvaš na každom kroku, aký si „škrob“, podvodník a zlodej. Zlý si tak, či tak. Niekto zrejme považuje za lepšie mať v hlavnom meste jamu na pestovanie kukurice, či kráter na vesmírne výskumy, ako regulárny, exkluzívny a moderný štadión.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

"Mám toho za uplynulé mesiace plné zuby. Podľa môjho názoru bude najlepšie, keď vlastníkom štadióna nebude Kmotrík, ale mestská časť alebo vláda. Chceme vymazať problémy, aby sa ľudia prestali sťažovať, lebo si myslia, že štadión chce stavať Kmotrík, aby na ňom mohol zarábať. Nám za tie roky dalo strašne veľa práce, aby sme dostali od 35 organizácií územné rozhodnutie, celá záležitosť je momentálne na prokuratúre. S tým súvisiace nekončiace problémy nás už stáli veľa peňazí. Preto tvrdím, že ideálne bude, ak bude štadión vlastniť štát a Slovan si tu bude môcť prenajať šatne a ihrisko a hrávať na ňom," povedal Kmotrík

SkryťVypnúť reklamu
reklama

"Uvidíme, ako sa k tomu postaví mesto a vláda. V každom prípade si stojím za tým, že bude menej starostí, keď nebude majiteľom štadióna Kmotrík. Štadión tu ostane, ja tu byť nemusím... My sme zo štátu nečerpali ani korunu, hoci sme mohli. Nechceme vyciciavať štátne peniaze, pokiaľ to nebude dohodnuté. Pokiaľ si niekto myslí, že chce na tom Kmotrík zarábať, tak je na omyle. Aj preto som dnes učinil toto rozhodnutie," dodal prvý muž Slovana pre teraz.sk

Mesto a štát by mali ruky a nohy bozkávať každému súkromníkovi, ktorý je ochotný čo i len minimálne investovať do športu, vybudovať pieskovisko pre deti ,alebo iba tak, na vlastné tričko opraviť telocvičňu či prašiaky za domom. No a teraz nehovorím a rukách a nohách Ivana Kmotríka, ale o princípe. Pokiaľ však ide oňho, jeho rezignácia je pochopiteľná. Nech sa na jeho úmysly, plány či stratégiu pozeráme z ľubovoľného uhla. Nech si o jeho osobe každý myslí čo chce. Nič nie je čierno-biele a ani jeho záujem podieľať sa na výstavbe štadióna.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Nehovoriac o tom, že najmä médiá si v podobných prípadoch zvykli merať dvojakým metrom. Keď sa staval zimný štadión, niekto v Bratislave zbúral funkčný cyklistický štadión, po ktorom ostal iba prázdny kráter a z ničoho nič obďaleč vyrástol hotel, ostalo iba pri krčmovej kritike. Zatrhol sa iba heliport, nič iné sa nestalo. Teraz aj tí najväčší a najhlasnejší krikľúni a agitátori chodia na hokej do VIP priestorov a pyšne ukazujú kolegom v kanceláriách svoje selfie s dôležitým pánom či populárnou dámou.

Národné tenisové centrum detto. Bolo postavené za éry Dzurindu a Mikloša, ktorí ako fanúšikovia tenisu celú výstavbu posvätili a dali jej zelenú. Tam bolo všetko v poriadku? Ale hala stojí, funguje a naši papaláši sa v nej radi ukazujú, fotia, promenádujú a nikto sa už na jej minulosť nepýta.

Keď Petr Mach bez stavebného povolenia a načierno zrekonštruoval štadión pražskej Sparty na Letnej, išli ho pomaly upáliť ako Jana Husa. Dnes? Všetci sú mu vďační... Keby to neurobil, je tam betónový skanzen alebo jama ako na Bajkalskej ulici.

Bratislavskí páni v kravatách, ktorí s extrémnou dôležitosťou v očiach a guľatou pečiatkou v ruke rozhodujú z pohodlia svojich straníckych a iných kancelárii o tom, čo treba postaviť, zbúrať, neurobiť, zastaviť či nepovoliť, si častokrát mýlia demokraciu s anarchiou a poriadok s „trucovaním“. Keď má niekto z týchto ochrancov spravodlivosti dať čo i len jedno vlastné euro do opravy polámanej lavičky pred domom, či zorganizovať brigádu, tak má každý milión dôvodov prečo nie a prečo to netreba. Ale keď niekto z vlastného vrecka vytiahne desiatky miliónov na nový futbalový štadión, tak je pomaly celonárodná demonštrácia.

Páni, veď máte rovnakú možnosť, priložte teda ruku k dielu a investujte do štadióna vy! Čo urobil futbalový zväz a to najmä bratislavský, aby v hlavnom meste nezmizli zo zemského povrchu futbalové kluby a štadióny a na ich miestach nevyrástli benzínky či obchodné domy? Prečo sa aj tu zväz, štát, mesto, samospráva odvážne nepostavili na ochranu športu? Výstavba mini ihrísk? To je povinnosť, nie lacná predvolebná agitácia. Ihriská musia byť v každom meste, dedine, na lazoch či samotách. Modernizácia a rekonštrukcia už existujúcich štadiónov? Milé, ale tiež to zaváňa účelovosťou a predvolebnou kortešačkou.

Fico, štát, vláda, futbalový zväz mali roky možnosť niečo urobiť a vymyslieť na Tehelnom poli. Nie sa hrať pred voľbami na chrumkavých a ľudových hrdinov.

Nie byť teraz chrumkaví, ľudoví a hrdinskí.

Peter Hollý

Peter Hollý

Bloger 
  • Počet článkov:  39
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Peter Hollý, Mám 48 rokov a od skončenia vysokej školy pracujem v médiách. V roku 1992 som vyhral konkurz v športovej redakcii vtedy ešte v československej televízii. Ako redaktor - vedúci vydania. Postupne som pracoval vo VTV, TV JOJ ako redaktor, moderátor a šéfredaktor športovej redakcie. Ako aj aj ako mediálny manažér v Športprogresse v rokoch 1998-2002. Od júna 2014 som vedúci mediálneho oddelenia a hovorca Svetovej zimnej univerziády na Slovensku. V médiach pracujem 23 rokov. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu