Ficov zápal pre podporu športu je podozrivý

Autor: Peter Hollý | 8.5.2015 o 7:00 | Karma článku: 7,12 | Prečítané:  1687x

Situácia okolo nového futbalového štadióna v Bratislave je z týždňa na týždeň zábavnejšia. Evidentne sa zvolebnieva. Do hry o významnú skupinu voličov totiž vstúpili Smer a pod vedením premiéra Fica vlastne celá vláda.

Len v pondelok podnikateľ Ivan Kmotrík medializoval informácie, že už ho prestala baviť fraška, ktorá sprevádza jeho aktivity pri výstavbe futbalového štadióna. Oznámil, že v projekte nechce ďalej pokračovať. Hodenú rukavicu expresne rýchlo zdvihol pán premiér. „Keďže pán Kmotrík, ktorý stojí ako majiteľ za Slovanom Bratislava, oznámil, že sa ďalej nemieni angažovať vo výstavbe Národného futbalového štadióna, myslíme si, že je potrebné prijať rázne rozhodnutie. Vláda SR ide do toho. To znamená, že preberáme na seba zodpovednosť a sme pripravení vytvoriť všetky podmienky - finančné, technické, personálne - na to, aby na Slovensku Národný futbalový štadión v Bratislave vznikol,“ povedal Róbert Fico.

Dobré ráno. To ako doposiaľ o jame na Bajkalskej páni z úradu vlády nevedeli, alebo im to niekto pri exhibičných celoslovenských výletoch po mini ihriskách zabudol pošepkať? Desať mesiacov pred voľbami je to v skutku zaujímavá taktika a hra na ľudovú strunu. Zaujímavá a klasicky slovenská je aj druhá strana mince. Keď nedáš je zle, keď dáš, je ešte horšie. Keď si úspešný podnikateľ a ideš za vlastné postaviť futbalový štadión, všetci kričia - pozor, tu to smrdí podvodom! Keď to neurobíš, počúvaš na každom kroku, aký si „škrob“, podvodník a zlodej. Zlý si tak, či tak. Niekto zrejme považuje za lepšie mať v hlavnom meste jamu na pestovanie kukurice, či kráter na vesmírne výskumy, ako regulárny, exkluzívny a moderný štadión.

"Mám toho za uplynulé mesiace plné zuby. Podľa môjho názoru bude najlepšie, keď vlastníkom štadióna nebude Kmotrík, ale mestská časť alebo vláda. Chceme vymazať problémy, aby sa ľudia prestali sťažovať, lebo si myslia, že štadión chce stavať Kmotrík, aby na ňom mohol zarábať. Nám za tie roky dalo strašne veľa práce, aby sme dostali od 35 organizácií územné rozhodnutie, celá záležitosť je momentálne na prokuratúre. S tým súvisiace nekončiace problémy nás už stáli veľa peňazí. Preto tvrdím, že ideálne bude, ak bude štadión vlastniť štát a Slovan si tu bude môcť prenajať šatne a ihrisko a hrávať na ňom," povedal Kmotrík

"Uvidíme, ako sa k tomu postaví mesto a vláda. V každom prípade si stojím za tým, že bude menej starostí, keď nebude majiteľom štadióna Kmotrík. Štadión tu ostane, ja tu byť nemusím... My sme zo štátu nečerpali ani korunu, hoci sme mohli. Nechceme vyciciavať štátne peniaze, pokiaľ to nebude dohodnuté. Pokiaľ si niekto myslí, že chce na tom Kmotrík zarábať, tak je na omyle. Aj preto som dnes učinil toto rozhodnutie," dodal prvý muž Slovana pre teraz.sk

Mesto a štát by mali ruky a nohy bozkávať každému súkromníkovi, ktorý je ochotný čo i len minimálne investovať do športu, vybudovať pieskovisko pre deti ,alebo iba tak, na vlastné tričko opraviť telocvičňu či prašiaky za domom. No a teraz nehovorím a rukách a nohách Ivana Kmotríka, ale o princípe. Pokiaľ však ide oňho, jeho rezignácia je pochopiteľná. Nech sa na jeho úmysly, plány či stratégiu pozeráme z ľubovoľného uhla. Nech si o jeho osobe každý myslí čo chce. Nič nie je čierno-biele a ani jeho záujem podieľať sa na výstavbe štadióna.

Nehovoriac o tom, že najmä médiá si v podobných prípadoch zvykli merať dvojakým metrom. Keď sa staval zimný štadión, niekto v Bratislave zbúral funkčný cyklistický štadión, po ktorom ostal iba prázdny kráter a z ničoho nič obďaleč vyrástol hotel, ostalo iba pri krčmovej kritike. Zatrhol sa iba heliport, nič iné sa nestalo. Teraz aj tí najväčší a najhlasnejší krikľúni a agitátori chodia na hokej do VIP priestorov a pyšne ukazujú kolegom v kanceláriách svoje selfie s dôležitým pánom či populárnou dámou.

Národné tenisové centrum detto. Bolo postavené za éry Dzurindu a Mikloša, ktorí ako fanúšikovia tenisu celú výstavbu posvätili a dali jej zelenú. Tam bolo všetko v poriadku? Ale hala stojí, funguje a naši papaláši sa v nej radi ukazujú, fotia, promenádujú a nikto sa už na jej minulosť nepýta.

Keď Petr Mach bez stavebného povolenia a načierno zrekonštruoval štadión pražskej Sparty na Letnej, išli ho pomaly upáliť ako Jana Husa. Dnes? Všetci sú mu vďační... Keby to neurobil, je tam betónový skanzen alebo jama ako na Bajkalskej ulici.

Bratislavskí páni v kravatách, ktorí s extrémnou dôležitosťou v očiach a guľatou pečiatkou v ruke rozhodujú z pohodlia svojich straníckych a iných kancelárii o tom, čo treba postaviť, zbúrať, neurobiť, zastaviť či nepovoliť, si častokrát mýlia demokraciu s anarchiou a poriadok s „trucovaním“. Keď má niekto z týchto ochrancov spravodlivosti dať čo i len jedno vlastné euro do opravy polámanej lavičky pred domom, či zorganizovať brigádu, tak má každý milión dôvodov prečo nie a prečo to netreba. Ale keď niekto z vlastného vrecka vytiahne desiatky miliónov na nový futbalový štadión, tak je pomaly celonárodná demonštrácia.

Páni, veď máte rovnakú možnosť, priložte teda ruku k dielu a investujte do štadióna vy! Čo urobil futbalový zväz a to najmä bratislavský, aby v hlavnom meste nezmizli zo zemského povrchu futbalové kluby a štadióny a na ich miestach nevyrástli benzínky či obchodné domy? Prečo sa aj tu zväz, štát, mesto, samospráva odvážne nepostavili na ochranu športu? Výstavba mini ihrísk? To je povinnosť, nie lacná predvolebná agitácia. Ihriská musia byť v každom meste, dedine, na lazoch či samotách. Modernizácia a rekonštrukcia už existujúcich štadiónov? Milé, ale tiež to zaváňa účelovosťou a predvolebnou kortešačkou.

Fico, štát, vláda, futbalový zväz mali roky možnosť niečo urobiť a vymyslieť na Tehelnom poli. Nie sa hrať pred voľbami na chrumkavých a ľudových hrdinov.

Nie byť teraz chrumkaví, ľudoví a hrdinskí.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

ŠPORT

Sagan na MS: má dva tituly, ale raz ho zradil žalúdok

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.


Už ste čítali?