Zákulisie slovenského futbalu zapácha ako septik

Autor: Peter Hollý | 27.5.2015 o 19:44 | Karma článku: 7,12 | Prečítané:  2277x

Kompromisy, to sú krysy. Refrén skladby od skupiny Elán je ako vyšitý pre slovenský futbal. Najmä po posledných čarovných rozhodnutiach generality nášho najpopulárnejšieho športu. Alebo najzábavnejšieho či najkomickejšieho?

Páni z Trnavskej ulice totiž objavili vodu v koši a zistili, že poniektoré ligové kluby si neplnia licenčné podmienky, majú miliónové dlhy a svoje záväzky majú ako zdrap papiera. Banská Bystrica síce vypadne, lebo skončí posledná, ale v dlhoch môže byť slovenským majstrom. Dukla má údajne dlhy u každého zamestnanca, hovorí sa o ôsmych miliónoch. Košice sú síce v tabuľke šieste, ale ich dlh sa vyšplhal na viac ako 200 tisíc eur. Klub dlhuje hráčom aj trénerom. Zaujímavé je aj košické zákulisie.

„Trošku to zjednoduším, na východe skapal pes. Sú tu priemyselné parky, je tu US Steel, ktorý dostal fabriku i dotácie, ale maximálne naškriabe peniaze, aby podporil hokej, aj to nie priamo, ale cez dodávateľov. Ostatné športy tu krvácajú. Občas sa niekto objaví, vloží nejaké peniaze do športu, ale to je vždy krátkodobá záležitosť,“ povedal majiteľ MFK Košice Blažej Podolák pre denník Pravda.

Vtipné na tom je, že Banskú Bystricu má pod palcom prezident futbalového zväzu Ján Kováčik a v Košiciach bol až do leta minulého roka športovým riaditeľom súčasný prezident Únie ligových klubov (ÚLK) Ivan Kozák. Tej ÚLK, ktorá riadi najvyššiu súťaž na Slovensku. Oni mali byť prví a vzoroví pri dodržiavaní pravidiel, noriem a futbalových zákonov. To páni na zväze majú najväčšie maslo na hlave, oni svojimi výnimkami výnimiek predlžujú agóniu umierajúceho ligového futbalu na Slovensku.

Do ankety Oskar vtipkár sa nahlas prihlásili aj ďalšie ligové kluby, ktorým sa nepáči, že od televíznych spoločností by mali za vysielacie práva dostať iba almužnu a nie poriadne mastný balík. Pritom ponúkaný produkt sa nemôže páčiť ani im. Návštevnosť ligy je pod hranicou 2 tisíc divákov na zápas, sledovanosť ligy je v televízii na úrovni polnočného monospoku, slovíčka kvalita a ligista sú pre mnohých hráčov cudzie výrazy z Tuzexu... Čistý narcizmus.

Ponuka televízií za vysielacie práva je v súčasnosti približne 550 tisíc eur na sezónu, ligové kluby si chcú minimálne udržať to, čo doposiaľ. Čo je 1,1 milióna eur, čiže približne 91 tisíc na klub. V európskom meradle omrvinka, ale za tú futbalovú biedu, čo ponúkajú, je aj to nadštandardná a luxusná odmena. Ale späť k Banskej Bystrici a Košiciam.

Ak by páni na SFZ dodržiavali svoje vlastné pravidlá, predpisy a normy, nerozdávali stále iba výnimky a nehrali sa na profesionálov v amatérskom prostredí, potom by ich fanúšik aj ľudia mohli brať vážne a uverili by im aj nos medzi očami. Takto? Irónia, vtip, pohŕdanie. Tittel je trénerom Slovana a pritom nemá profi licenciu. SFZ nič. Mimochodom, aj Tittel bol šéfom ÚLK a zjavne si vysvetľuje normy podľa seba a pre seba. Banská Bystrica a Košice mali dlhy už pred touto sezónou, ale SFZ sa klasicky správal podľa hesla ja nič – ja muzikant.

Bolo jednoduchšie, alibistickejšie a pokryteckejšie nerobiť nič, tváriť sa bohorovne a veci zametať pod koberec. Hasiť stodolu, až keď je zhorená do tla. Hráči, tréneri či radoví kluboví zamestnanci nemajú vyplatené svoje peniaze a môžu si často iba ak spievať. Sľuby sa sľubujú, blázni sa radujú. Koľko je ešte podobných časovaných bômb v slovenskom futbale? Ktoré ďalšie kluby skolabujú? Je vôbec klub, ktorý nedlží nikomu a nič?

Majiteľ MFK Košice Blažej Podolák vie o tom asi svoje. „Ak by ste mali možnosť vstúpiť a pozrieť si do platieb všetkých klubov, ktoré žiadali o licenciu, tak takmer každý jeden klub má splátkové kalendáre.“ Gratulujem. Paráda.

O tragickej situácii pod Urpínom svedčia aj slová trénera Banskej Bystrice Štefana Rusnáka. „Posledné tri roky nepustia, práve pred tromi rokmi sme sa zachránili dve kolá pred koncom v Trnave, ďalší rok sme boli najhoršie mužstvo jari a ten ďalší sme boli poslední už na jeseň. Teraz sme poslední definitívne, jednoducho, prestupová politika do klubu, z klubu nefungovala a čo je najhoršie, dôvera medzi hráčmi, trénermi, funkcionármi sa naštrbila. Ja som sem prišiel pred 30 rokmi, toto bol klub založený na kamarátskych, priateľských, rodinných vzťahoch, to všetko sa narušilo. Z klubu odchádzajú ľudia, ktorí tu 20, 30 rokov robili a teraz nemajú pekné slovo na Duklu. To ma najviac štve. Bohužiaľ...,“ povzdychol si Štefan Rusnák.

Pred rokmi sa všetky problémy riešili spôsobom, veď aj zajtra je deň. Dnes sa im bumerang vrátil a páni z Trnavskej sa nestačia čudovať, čo všetko im septik vyplavil do kuchyne. Dezinfekcia vyradením Košíc z ligy a účinkovaním Banskej Bystrice v druhej lige ju nevyčistí a zápach neodstráni.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

ŠPORT

Sagan na MS: má dva tituly, ale raz ho zradil žalúdok

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.


Už ste čítali?