Nielen Blatter, ale aj Kováčik by mal íst dolu z hrušky

Autor: Peter Hollý | 9.6.2015 o 6:00 | Karma článku: 7,75 | Prečítané:  2230x

Čistka. Slovo, ktoré sa s obľubou používa a využíva najmä po voľbách. Ale aj v športe, v slovenskom takisto, je x prípadov, kedy sú mnohí jeho predstavitelia zrelí na odchod do zabudnutia, histórie, minulosti.

Najčerstvejším príkladom je Sepp Blatter, prezident FIFA, ktorému väzy zlomila korupčná aféra nebývalých rozmerov. Ale aj na Slovensku by sa hodil Mr.Proper, čistky a generálne upratovanie...

Futbal je nielen najpopulárnejším športom planéty, ale generuje aj najviac peňazí a je najpredávanejším artiklom mimo automobilového, tabakového a alkoholového biznisu. Veď medzinárodná futbalová federácia FIFA má ročný obrat dve miliardy dolárov. Aj preto je to živná pôda na rôzne podvody, korupciu, úplatkárstvo či pranie špinavých peňazí. Keď sa pred voľbou prezidenta FIFA prevalili informácie o zatknutí vysokých predstaviteľov FIFA v najrozsiahlejšej korupčnej afére v histórii športu, v ktorej lieta 150 miliónov dolárov, tak tomu zodpovedali aj reakcie.

Najmä na strane UEFA. Hnus, odpor, opovrhnutie, hnev, zlosť, bezradnosť, bezmocnosť. Iba Sepp Blatter, ako osoba číslo 1 vo FIFA a symbol celej aféry, sa tváril bohorovne, sebavedomo, nadradene. Jeho triumf vo voľbách Švajčiarovo ego ešte podtrhol. Zvíťazil nielen on, ale aj systém, ktorý vybudoval, pestoval, chránil, financoval. No ďalšie štvorročné obdobie temna trvalo iba 4 dni. Blatter narýchlo zvolal tlačovku, na ktorej rovnako expresne a expresívne oznámil, že končí.

Dôvod? Necíti podporu klubov, fanúšikov, sklamali ho jeho najbližší spolupracovníci a nedokáže ustrážiť a kontrolovať vlastnú exekutívu. Dôvodov je milión a iba Blatter vie prečo tak raketovo obrátil kabát. Ale dva dôvody sú výraznejšie, ako všetky ostatné. Americkí vyšetrovatelia a FBI majú údajne dostatok dôkazov priamo proti Blatterovi, ktorý má mať prsty namočené v mega rozsiahlej korupcii. Má byť jej hlavným dirigentom, čističom, advokátom, dramaturgom.

Podľa ministerky spravodlivosti USA Loretty Lynchovej je odchod Josepha Blattera z postu prezidenta Medzinárodnej futbalovej federácie iba časťou riešenia problémov v inštitúcii.
„Musíme konštatovať, že FIFA je skorumpovaná až do najvyšších miest. Vždy, keď zosadili po internom vyšetrovaní skorumpovaných funkcionárov, nahradili ich iní, ktorí pokračovali v rovnakých praktikách."

Druhým dôvodom je generálny sekretár FIFA Jerome Valcke. Americkí vyšetrovatelia veria, že Valcke bol súčasťou reťazca, ktorý si rôznymi finančnými transakciami od sponzorov či marketingových firiem posúval veľké sumy peňazí. Valcke sa mal takýmto spôsobom obohatiť najmenej o 10 miliónov dolárov. Francúzsky funkcionár je spomenutý vo federálnej žalobe, ktorej spis leží na súde v Brooklyne. Práve on mal pomáhať pri presunoch peňazí bývalému členovi exekutívy FIFA Jackovi Warnerovi.

V každom prípade je Blatterova kauza pre Slovensko zaujímavá z jedného pohľadu. 79 ročný Švajčiar mal v sebe aspoň štipku cti, sebazáchovy, slušnosti a vychovania, keď pochopil svoju beznádejnú situáciu a položil funkciu. Nech už tlaky na jeho osobu boli rôzne, aj dôkazy či dôvody, urobil to, čo je u nás sci-fi, na čo naši politici či športoví funkcionári ešte nedorástli.

Eurofondy, nastenkové tendre, emisie, licenčné konania vo futbale...  Všade tam sa objavovali a objavujú rôzne machinácie, špekulácie, obchádzanie pravidiel a zákonov, no páni v kravatách a glotových rukávoch ostávajú na svojich miestach, alebo sú dokonca povýšení.

Prezident futbalového zväzu (SFZ) Ján Kováčik bol ako majiteľ dlhé roky za klubom Dukla B.Bystrica, financoval jeho činnosť, poznal jeho zákulisie, ekonomické pozadie, prestupovú a marketingovú politiku. Ale aj napriek tomu, že mali vojaci niekoľko miliónové dlhy (údajne 8 miliónov eur), vždy dostali licenciu na najvyššiu súťaž. Výnimky, kompromisy, aj keď nespĺňali licenčné pravidlá. Nuž a pán prezident SFZ je stále vo svojej funkcii... Nemysliteľné, v normálnej spoločnosti neslušné a nemorálne, neakceptovateľné.

Košice detto. Blažej Podolák ako majiteľ MFK spôsobil, že klub pre dlhy vykopli z ligy. Navyše okolnosti, za ktorých sa to udialo, sú ako vystrihnuté z westernu na divokom západe. Košickí futbalisti Peter Bašista a Ján Novák to pred novinármi povedali na plné ústa a sú to naozaj lahôdkové informácie.

„Ešte som nezažil, aby sme si ako profesionálni futbalisti prali veci doma... zavolal si nás prezident klubu, že nám pošle dve mesačné výplaty a podpíše sa licenčný papier, osobne som vedel, že to nepodpíšem, no niektorí hráči boli na tom tak zle, že im stačili dve výplaty na to, aby sa uspokojili...“

„Ak pán Podolák tvrdí, že pre nás vypadla liga, tak to sú dosť silné slová na to, čo sme pre Košice urobili. Treba sa opýtať ďalších hráčov, že prečo sa rozhodli ukončiť zmluvu po dohode, že sa vzdajú určitých peňazí, opýtať sa, či boli v klube takí šťastní a spokojní, alebo im stačilo pol peňazí, aby boli vykúpení z tohto klubu," prezradil Bašista.

Medzi trojicou Bašista, Novák a Korijkov prebehli aj rokovania s klubom. „Boli asi tri-štyri a na začiatku sa nevyriešilo nič, keďže obidve strany trvali na svojom. Asi pri druhom, treťom sedení sme povedali, že chceme ísť s dlhom dole. Pán Podolák trval na svojom a my sme to pustili na tri štvrtiny, ktoré nám dĺžil a zvyšok nech nám dá na papier ako ostatným. Napokon ani to nechcel, tak sme zišli na polovicu a zvyšok sme chceli dať na papier. Stál si však na svojom a neviem prečo bolo povedané, že sme nechceli ustúpiť," konštatoval Novák.

„Ponúkali nám zmluvy, ale že potrebujú licenciu, aby prišiel sponzor.... padli otázky, že či sa nebudeme báť chodiť po Košiciach po neudelení licencie.... osobne si myslím, že pád Košíc do druhej ligy, čo sa týka licencie, nie je náš problém. Nežiadame nič navyše, sú to dohodnuté peniaze zmluvou, keď sa to nedalo splniť, mohli sme rokovať a nie takýmto štýlom alebo zastrašovaním," tvrdí Bašista.

Hráči prezradili i podlžnosti voči ich osobám, Bašistovi klub dlhuje približne 27.000 eur a Novákovi 23 - 24.000 eur. Podobne sú na tom údajne aj ostatní hráči, ktorí sú v klube dlhšie s tým, že dostali o jednu výplatu viac. „Každý mesiac sme dostávali buď 50 alebo 70 percent. Napríklad my dvaja sme 23. apríla dostali výplatu za december 2014. Na sedení s pánom Lesniakom sme potom dostali na výber, že buď podpíšeme papier o preradení do B-mužstva alebo podpíšeme licenčný papier a pošle sa nám jedna výplata.“

„ Ak má klub istého sponzora, stratí ho, ako hovorí pán Podolák, pre smiešnych 40.000 eur? Je to trúfalé tvrdenie a keby sme sa dohodli, zaplatí oveľa menej. My sme dostali 15-tisícové eurové pokuty so znením, že ide o hrubé porušenie profesionálnej zmluvy, bez odvolania sa na konkrétny bod. Neviem, či ide o ješitnosť alebo arogantnosť z jeho strany voči nám, ale išlo iba o to, vyrovnať dlh a dostať licenciu,“ dodal Bašista.

Iný kraj, iný mrav. Slovensko je v tomto smere banánová republika s výpalníckymi metódami. Zmluvy sú iba toaletným papierom. Mám peniaze, mám moc a bude sa tancovať tak, ako ja pískam. Obľúbené heslo a motto oligarchov slovenského športu, česť výnimkám. Smutné a reálne zároveň.

Smutné je aj to, že sa hanbia iba tí, ktorí sú poškodení a ukrivdení a chcú iba to, čo im patrí. Lebo musia za svoje peniaze a právo prosíkať, zhadzovať sa, robiť zo seba handru.

Tí čo to spôsobili, majú veci kontrolovať a byť garantami poriadku, disciplíny či slušnosti, sú obrnení hrošou kožou a vysmiati od ucha k uchu. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

ŠPORT

Sagan na MS: má dva tituly, ale raz ho zradil žalúdok

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.


Už ste čítali?