Slovan do KHL nepatrí, ale aj tak ju bude hrať.

Autor: Peter Hollý | 24.6.2015 o 8:00 | Karma článku: 10,77 | Prečítané:  3746x

Trojročné dobrodružstvo štýlom „harakiri“ nastavilo funkcionárom belasých v KHL poriadne krivé zrkadlo a vyzlieklo z nich vyžehlené obleky a kravaty. Ostali stáť v prievane iba s figovým listom medzi nohami.

Aj preto je pochopiteľné, že hokejisti Slovana Bratislava robili všetko možné aj nemožné, len aby sa v ruskej súťaži udržali. Aj napriek dlhom, ktoré Krajči a spol nazbierali na všetkých frontoch.

Hokej je totiž fenomén, ktorý priťahuje fanúšikov, sponzorov aj  média. Na rozdiel od futbalu má kultivované a slušné zázemie, čisté a elegantné haly, ale aj súťaž, ktorá nie je tuctová. KHL sa síce NHL tak skoro nevyrovná, ale v Európe je stále najlepšia a najkvalitnejšia.

Ale aj poriadne drahá, reklamne a marketingovo nevýhodná, na slovenské a slovanistické pomery predimenzovaná. Personálne aj finančne. To, čo stačilo na našu lokálnu ligu, bolo zrazu na úrovni KHL iba komparzom. Veľké ramená na dedinskom ihrisku. Zahraniční hráči, zahraniční tréneri, luxusné autá, nadštandardné zmluvy. Tu sa pozlátko začalo aj skončilo. Potom prišli sankcie EU proti Rusku, problémy mecenáša klubu Juraja Širokého, problémy so sponzormi a dlhy sa ako tsunami valili zo štadióna dolu Bratislavou.

Navyše klubová politika bola špecialitou samou o sebe. Iba pred minulou sezónou prišlo do Slovana 19 nových hráčov, čo je takmer celé mužstvo, aby v jej priebehu z neho odišlo 21 hokejistov. Fluktuácia, aká nemá v histórii slovenského, ale aj svetového hokeja obdoby. Keď si predstavíte, že každý hráč mal podpísanú zmluvu a garantovaný plat (žiadne životné minimum s gastrolístkami k tomu) tak je jasné, že tu by Slovanu proti dlhom nepomohlo ani zlaté prasa, či ozdravovací program OSN.

Rozpočet Slovana bol v uplynulej sezóne približne na úrovni 13 miliónov eur, z predaja vstupeniek zarobil asi 2,4 milióna eur, 1,6 milióna z predaja VIP lóži a okolo 300 tisíc eur z predaja suvenírov a cateringu. Čísla, ktoré by v našej extralige boli iba z ríše divov a ktoré by Slovan nikdy nezískal.

Aj preto musel lobovať na všetkých frontoch, aj preto sa museli jeho funkcionári aj po zemi plaziť, len aby udržali Slovan v KHL. Aj preto opäť ohol chrbát aj premiér Fico pri stretnutí s ruským prezidentom Putinom. Neštandardné, ale účinné. Nehovoriac o športovej stránke. Namiesto Petrohradu Piešťany, Martin za CSKA Moskva, Žilina za Jokerit Helsinky? Asi nie...

Slovan preto musí v novej sezóne zreálniť svoje možnosti, ciele a sny, nastaviť firemnú kultúru zodpovedajúcu slovenským kapacitám a schopnostiam. Stále je u nás dostatok firiem, pre ktoré je pár miliónov eur iba kvapkou v mori, ale že by sa všetky hrnuli do Krajčiho košiara, to sa už nedá povedať.

Aj preto si belasí už nemôžu dovoliť takú finančnú politiku ako v uplynulej sezóne, keď už v jej priebehu hráči vyplakávali nad meškajúcimi výplatami a vrabce si na streche čvirikali nielen o státisícových dlhoch, ale aj o vozovom parku v štýle Aston Martin... Lebo hráčov môžete sladkými rečičkami oklamať iba raz. Späť do kabíny ich už potom nikdy nedostanete. Alebo za dvojnásobné platy a ďalšie bonusy.

Aj preto sa dvere na slovanistickej šatni nejdú odtrhnúť z pántov od náporu hráčov. „Pod zmluvou máme osem kmeňových hráčov, o ďalších vieme aj na základe vzájomnej komunikácie, že majú záujem pokračovať v Bratislave v prípade vyrovnania záväzkov a garancie sezóny v KHL," povedal marketingový riaditeľ Slovana Milan Vajda pre Rádio Slovensko. Výstižné...

Koniec júna je začiatkom prázdnin, oddych a dovolenky zaplavia na dva mesiace celé Slovensko. Pre Slovan by to mal byť reštart do štvrtej sezóny v KHL. Nebude to opäť iba jeho ďalšie finančné dobrodružstvo a masírovanie si ega funkcionárskej elity belasých? Už v tej minule si totiž Krajči a spol skúšali príliš veľké sako.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

ŠPORT

Sagan na MS: má dva tituly, ale raz ho zradil žalúdok

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.


Už ste čítali?