Výpalnici alebo športoví funkcionári? Muži bez charakteru žijú medzi nami

Autor: Peter Hollý | 16.7.2015 o 0:07 | Karma článku: 12,14 | Prečítané:  5552x

Milujete romány Julesa Verna? Alebo máte radšej konšpiratívne teórie? Či kriminálne zápletky zo súčasnosti? Potom stačí ak sa ste fanúšikom slovenského športu. Tu máte námet, o akom sa vám ani nesníva.

Alebo, že by to bola iba bujará predstava jeho autora? Kto vie... Ale pred očami sa mi aj tak odohráva jeden taký film o tradícii, histórii, rešpekte. O troch zabudnutých slovách z dávnej minulosti. O troch slovách, ktorými sú česť, charakter, slušnosť. O slovách, ktoré sú pre mnohých športových funkcionárov výrazmi sci-fi a ktoré považujú iba za výplody detskej fantázie a nezaujímavé frázy.

Slová z praveku pre manažérov bez chrbtovej kosti, pre ktorých sú podstatné eurá, doláre, libry, franky, ruble a naleštené luxusné auta v garáži či okuliare zasadené vysoko na čele. Pre ľudí, ktorí sa radi mediálne prezentujú, ukazujú pred televíznymi kamerami, fotoaparátmi a správajú sa ako majitelia Hollywoodu. Keď ide o kšeft, sponzorov, reklamu, peniaze - veľa peňazí, vtedy dokážu novodobí športoví výpalníci strúhať úsmevy na všetky strany, dokážu byť chrumkaví, vtieraví, odporne podlízaví a nechutne trčiaci z každej ...

Ale reálnymi činmi, správaním, komunikáciou sa prejavujú ako gangstri či hochštapleri. Zákony, zmluvy, dohody, pravidlá -  to sú iba smiešne slová pre naivných hráčov, trénerov, fanúšikov a – pre nich. Môžete byť 100 krát hráčom elitnej súťaže, hráčom najlepšieho a najpopulárnejšieho klubu v krajine majstrov sveta, ak je na vašej zmluve podpísaný práve takýto funkcionár, či takémuto klubu šéfuje podobný „typek“.

Nemáš peniaze? Si hladný? Neplatíš lízing, hypotéku, pôžičky? Nedostali si svoju výplatu, prémie, odmeny? Čakaj pekne v rade, stiahni chvost a uši, nevyskakuj a keď sa vrátim opálený domov od mora, tak ti dám aspoň na dva rožky a jemne perlivú minerálku. Dovtedy môžeš obdivovať môj Aston Martin a utierať na ňom prach. Licenciu mám, sponzorov tiež, tak čo ma po tebe a tvojich dlhoch. Aj po tvojich spoluhráčoch. Keď sa fanúšikovia na vás zozbierajú, potom vám dám na kávu.

Aj takto sa dá komunikovať v dnešnej dobe, či na Slovensku a nič sa nikomu nestane, každý dostane licenciu či povolenia, pánkovia z maslom na hlave sa prechádzajú vašim mestom, vysedávajú v kaviarňach, baroch, ukazujú svoju nadradenosť a bohorovnosť. Že sa vám to zdá choré, pritiahnuté za vlasy a nemožné?

Opýtajte sa napríklad hokejistov zo známeho klubu, čo majú na papieri, čo na účte a čo im nasľuboval ten, ktorého meno sa nevyslovuje... Hokejový Voldemort si žije a užíva, jeho poddaní živoria a chradnú.

Že Vám to pripomína niekoho známeho? Že by Maroša Krajčiho zo Slovana Bratislava? Alebo niekoho iného? Alebo je to iba románová postava? Možné to je, len sa treba poriadne rozhliadnuť okolo seba, tí ľudia totiž žijú medzi nami...

Nie každý môže byť taxikár, manažér, podnikateľ. Niekto je aj napríklad aj hokejista, futbalista či basketbalista. Alebo bohužiaľ? Veru. Doba, kedy podanie ruky a priamy pohľad do očí boli viac ako podpísané tony papiera sú už iba pre rojkov, romantikov a obdivovateľov filmov s Burianom.   

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

ŠPORT

Sagan na MS: má dva tituly, ale raz ho zradil žalúdok

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.


Už ste čítali?