Bojkot hokejovej reprezentácie je mediálny populizmus

Autor: Peter Hollý | 14.9.2015 o 7:00 | Karma článku: 9,61 | Prečítané:  3785x

Podpisový elaborát o bojkotovaní slovenskej hokejovej reprezentácie, za ktorým stojí skupina okolo Milana Handzuša, je čistý populizmus, lacné brnkanie na city a pokračovanie hry na urazené dieťa, ktoré nedostalo vysnívanú hračku.

Nuž a to je vážny problém, pretože slovenský hokej potrebuje skutočné zmeny, nie byť hračkou v rukách rozhádaných funkcionárov.

Ani viac ako dva mesiace od volieb prezidenta hokejového zväzu nedokázali Michal Handzuš a jeho skupina stráviť prehru. Odvtedy iba útočia, podpisujú petície, hrajú na city a stavajú sa do pozície jediných, najmúdrejších, najschopnejších.

Igor Nemeček si nezaslúži žiadnu mediálnu obhajobu. Je to stará štruktúra, má toho veľa za ušami a hokejisti ho neakceptujú a nerešpektujú. Ale raz vyhral voľby, ktoré neboli ani zmanipulované, ani neférové, ale iba naplnili literu platných zväzových pravidiel, noriem a stanov, o ktorých Richard Lintner, ako jeho protikandidát, mal aj s jeho partiou vedieť a poznať ich. Ak nie, potom je to amatér, lajdák a je dobre, že sa prezidentom nestal. Lebo ak nepozná ani základné volebné pravidlá hry, podceňuje zákulisný lobing, potom sa nedá svietiť. Nazdávam sa však, že pravidlá poznal veľmi dobre a začal ich kritizovať až potom, čo prehral. A to je ešte horšie vysvedčenie pre všetkých, ktorí ponúkali a stále ponúkajú novú zväzovú kultúru.

„Pohár našej trpezlivosti pretiekol, loptička je na zväzovej strane. Pár dní po kongrese sme avizovali, že máme problém s nedemokratickou voľbou prezidenta zväzu a so znením stanov, ktoré to umožňujú. Odvtedy sa však nič nezmenilo. Vedenie zväzu pozná naše postoje, môže veci napraviť. Ak dostaneme od neho prísľub, že v blízkej budúcnosti dôjde k novým voľbám, problém vyšumí,“ prízvukuje Handzuš.

Čo bolo na voľbách nedemokratické, veď prebehli podľa platných stanov, Michal Handzuš neprezradil. A to je problém, lebo takto sa diskutovať nedá. Veď kto môže hlasovať a aký je priebeh volieb bola dané jasné dopredu, to nik nezmenil hodinu pred voľbami. Stanovy a normy platili už nejaký ten týždeň pred voľbami. Nezvládnutie zákulisnej diplomacie je chyba skupiny Michala Handzuša, nie Nemečkova.

Ale vráťme sa k aktuálnej situácii. Bojkotovať reprezentáciu je gesto, ktorým sa dostali presne na tú úroveň, na akej je pre nich neakceptovateľný Igor Nemeček. Iba v bledomodrom. Zahrávanie sa s citmi verejnosti a manipulovanie s jej mienkou je neprijateľná politizácia športu. V tejto hre ide na oboch stranách o funkcie, vplyv a moc. To si treba priznať a takto je potrebné hodnotiť vyjadrenia tak handzušovcov, ako aj nemečkovcov. Je naozaj lacné gesto používať v tomto mocenskom boji ako rukojemníka slovenskú reprezentáciu.

Tu sa najmä manipuluje verejnosť, hrá sa na jej city a celá aféra sa totálne spolitizovala. Bolo by totiž veľkým prekvapením, ak by si svoju polievočku na tejto afére neprihriali slovenskí politici. Veď je to ideálna parketa na vytĺkanie kapitálu a popularity.

Treba iba súhlasiť s tým, čo povedal Július Šupler: „Domnieval som sa, že po tom, čo sa Richard Lintner stal šéfom slovenskej extraligy, sa situácia upokojí. Sme malý národ, bojkot nie je cesta. Hokej nás má spájať, nie rozdeľovať. Má prinášať radosť fanúšikom, ktorí teraz ostávajú bokom.“

Obviňovať Nemečka, že nič nerobí je tiež alibizmom. Veď im na zväze nedali ani tách 100 dní na realizáciu zmien. Pritom generálnym sekretárom zväzu je Róbert Pukalovič, generálnym manažérom Róbert Švehla, trénerom reprezentácie Zdeno Cíger. Aj to sú staré kádre a štruktúry? Aj to sú ľudia, ktorí škodia slovenskému hokeju a nechcú zmeny? Navyše šéfom extraligy je „ich“ Richard Lintner... Stále málo? Nuž neviem.

Takzvanej reformnej skupine ide viac o mediálnu konfrontáciu, než o skutočné zmeny v slovenskom hokeji. Riadiť sa heslom, čo nejde silou, ide ešte väčšou silou, je jednoducho neprijateľné.

Celá aféra, jej následky, dôvody aj reakcie zainteresovaných sú silne výbušnou témou, ktorá zaujíma hokejových fanúšikov a verejnosť. Aj preto je silne podfarbená účelovou rétorikou  Handzuša a spol. Skupiny, ktorá prehrala voľby a ktorá je po nich stále ponížená, urazená a najmä populistická.      

Celá situácia sa vyrieši v priebehu pár hodín a možno nebude treba čakať ani do stredy. Nemečkovi nič iné ako odstúpenie ani neostáva. Svoju šancu už premrhal a nevyužil. Ak ho nevystrašili hráči, urobia tak naše politické špičky a sponzori. S neakceptovateľným prezidentom, bez peňazí a hráčov bude hokej odpísaný. Ale akým „demokratickým“ spôsobom a metódami, ľudovo povedané vydieraním, to Handzuš a spol dosiahli je ich vizitkou. Hokejovo povedané prehrali lacným a ešte k tomu vlastným gólom.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

ŠPORT

Sagan na MS: má dva tituly, ale raz ho zradil žalúdok

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.


Už ste čítali?